Založenie úžitkovej záhrady


Rozhodli ste sa založiť si zeleninovú záhradu? Na čo by ste sa mali pripraviť a čo vlastne starostlivosť o zeleninovú záhradu obnáša? Spoločne sa na to pozrieme. Mať záhradu na relax a mať záhradu na úžitok je skutočný rozdiel. Pokým okrasná záhrada je skutočným relaxom pre telo aj myseľ, záhrada zeleninová alebo úžitková je okrem toho aj dobrou náhradou za fitnes centrum. V nej totiž iba nezalievate kvety ale musíte sa starať o oveľa väčšie výzvy. Pre založenie zeleninovej záhrady je potrebná príprava už v jarných mesiacoch. Okrem prekyprenia pôdy je dôležité ju aj správne zahnojiť. Niekto používa umelé hnojivá alebo spracovaný hnoj vo forme granúl. Najideálnejšie je ale k hnojeniu použiť skutočný maštalný hnoj. Po prevzdušnení a vyživení pôdy, máme čas na priestorové rozloženie rastlín. Pokým priesady rastú a silnejú je ideálne vybrať im miesto. Ak ste netrpezlivý a chcete mať úrodu čo najskôr, vybudujte si na záhrade skleník.

domáca zelenina

Dnes to nie je nič zložité. Na viacerých internetových stránkach si vyberiete svoj skleník podľa predstáv a možností. Cenové hladiny sú rôzne, takže si určite nájdete to pravé priamo pre vás. Do skleníka môžete začať sadiť skoré rastliny ako sú reďkovky či rôzne druhy šalátov. Tieto vám budú už o pár týždňov robiť radosť svojou chrumkavosťou a príjemnou chuťou. Medzitým je vhodný čas na výsadbu priesad – plánt paradajok či paprík. Treba si ale dať pozor na každoročne sa vracajúce rastliny, ktoré svojím invazívnym rastom môžu zeleninovú záhradu doslova zadusiť.

zeleninový záhon

Záhradkárom známe buriny treba vytrhávať ideálne aj s koreňmi a ešte mladé aby nestihli vytvoriť nové základne, z ktorých by neskôr mohli vyrastať. Tento proces je potrebné opakovať viac – krát za rok. Posledné roky na naše záhrady útočia nepríjemný škodcovia – bzdochy. Tento malý hmyz je zodpovedný za nejednu vyhodenú úrodu. Ak chcete mať bio záhradu bez postrekov, odporúčame starý dobrý a klasický ručný zber týchto škodcov. Eliminujete tak ich množiaci proces a vyhnete sa ich premnoženiu v záhrade. Okrem vytrhávania buriny a odstraňovania škodcov, musíte počas sezóny záhony prevzdušňovať. Ideálne menšou motyčkou, aby ste nepoškodili koreňový systém rastlín. Pravidelná každodenná zálievka je samozrejmosťou. Po zbere úrody musíte zem opäť prevzdušniť. A pripraviť ju na odpočinok, pred ďalšou sezónou. Mať záhradu plnú plodov je totiž celoročná záležitosť. 

About the author